DSLR راهنمای خرید دوربین

 

در این مطلب با توضیح اصطلاحات و معرفی چند مدل دوربین DSLR انتخاب این نوع دوربین ها را برای شما آسان تر خواهیم کرد . این توضیحات هم برای کسانی که عکاسی را به طور حرفه ای آغاز کرده اند و هم برای کسانی که به یک دوربین حرفه ای برای ثبت رویدادهای روزانه ی خود نیاز دارند مفید خواهد بود .

مقاله ی " چه دوربيني بخريم " هم برای خرید دوربین های کامپکت به شما کمک خواهد کرد .

دوربین  DSLR  چیست ؟

DSLR مخفف Digital Single Lens Reflex به معنی دوربین انعکاسی تک لنزی است . سرعت بالای عکاسی در دوربین DSLR برعکس دوربین های دیجیتال معمولی که SLR نامیده می شوند یک مزیت محسوب می شود . همچنین دوربین DSLR قابلیت تعویض لنز را دارد و از این رو دست عکاس برای انواع عکاسی با کیفیت به وسیله ی یک دوربین DSLR باز خواهد بود . برای آشنایی خرید لنز ها به مقاله ی .... مراجعه فرمایید . داشتنن قابلیت فیلم برداری HD  و FULL HD یکی از دیگر مزیت های دوربین DSLR است .

در این نوع دوربین ها به خاطر داشتن اسکرین نمایش زنده به سادگی می توان قبل از عکاسی ، عمق و دید واقعی از لحظه ی نوردهی داشت و بر اساس آن انتخاب نوع لنز برای عکاسی آسان تر خواهد بود .
 

کدام دوربین  DSLR  برای من مناسب است ؟

با توجه به نوع عکاسیی که انجام می دهید در انتخاب نوع دوربین باید به فاکتورهای مختلفی در دوربین DSLR دقت کنید .

 • برای عکاسی از سوژه های در حال حرکت به سرعت بالای فریم در دوربین DSLR نیاز دارید و همچنین داشتن یک حسگر APS-C به کار شما خواهد آمد .
   
 • برای عکاسی در شب و در نور کم به ISO بالا و لرزش گیر دوربین نیاز دارید .
   
 • اگر علاقه مند به عکاسی ماکرو ، پرتره و آتلیه ای هستید ، داشتن سیستم نمایش زنده دوربین DSLR کمک زیادی به شما خواهد کرد .
   
 • اگر نوع عکاسی شما نیازمند ویرایش تصاویر است و محو بودن تصویر شما را به زحمت می اندازد ، حتما به شارپنس ( وضوح بالای لبه های تصاویر ) بالا نیاز در دوربین توجه کنید .
   
 • اگر اهل سفر به نقاط مختلف هستید دوربین DSLR سازگار با شرایط آب و هوایی مختلف ، داشتن بدنه ی ضد ضربه ، وزن کم و اندازه ی کوچک برای شما اهمیت خواهد داشت . داشتن ویژگی GPS برای ثبت اطلاعات مکان تصویر نیز شاید برای شما جالب باشد .
   
 • اگر عکاسی شما نیازمند نوع خاصی از لنز است قبل از خرید دوربین DSLR مطمئن شوید برای این برند دوربین ، لنز مورد نظر شما موجود باشد . در غیر اینصورت از یک مارک دوربین دیگر خرید کنید . فراموش نکنید لنزها در عکاسی اهمیت بیشتری نصبت به دوربین دارند و این لنزها هستند که همیشه برای شما باقی می مانند پس انتخاب لنز را قبل از انتخاب خود دوربین انجام دهید .
   
 • اگر به عکاسی تله علاقه مند هستید به دنبال دوربین DSLR با ویژگی ضریب کراپ باشید .
   
 • برای داشتن عمق میدان در عکاسی به داشتن حسگر بزرگتر در میدان مدل های مختلف دوربین DSLR دقت کنید .
   
 • اگر در کنار عکاسی به فیلم برداری نیز علاقه مند هستید ، داشتن قابلیت فیلم برداری FULL HD ، فوکوس خودکار فیلم 
   
 • برای عکاسی معمولی به دنبال دوربین DSLR گران قیمت با قابلیت های پیشرفته نباشید چرا که خیلی از این ویژگی ها به کار شما نخواهد آمد . دوربین های مبتدی به معنی کیفیت پایین نیست بلکه داشتن حالت اتوماتیک ، عکاسی بر اساس چهره یاب هوشمند و داشتن راهنما روی صفحه نمایش است که آن ها را به این نام می شناسند و در عین حال این نوع دوربین ها را تبدیل به انتخابی ایده آل برای عکاسی های روزمره و تفریحی کرده است .


با توجه به ویژگی های گفته شده چند مدل دوربین DSLR را در اینجا آورده ایم ، با مقایسه ی آن ها به بهترین انتخاب برای خود دست پیدا کنید .

1-    نیکون D3300 : قابلیت فیلم برداری FULL HD ، اندازه ی کوچک ، قیمت پایین ، دارای لنز 18-55

2-    کانن 1200D : قیمت پایین ، دوربین سطح مبتدی ، قابلیت فیلم برداری FULL HD

3-    نیکون D5300 : بالا بودن شارپنس ، توانایی عکاسی تایم لپس ، دارای GPS و Wifi ، باتری قوی ، فیلم برداری FULL HD

4-    کانن 700D : فوکوس خودکار در حین فیلم برداری ، صفحه نمایش لمسی ، فیلم برداری FULL HD


برای خرید لنز دوربین مقاله " راهنمای خرید لنز دوربین " را مطالعه بفرمایید  نظرات

جهت ارسال نظر لطفا ورود یا ثبت نام نمایید

مطالب مرتبط

راهنمای خرید لنز دوربین

راهنمای خرید لنز دوربین

بیشتر بخوانید
DSLR راهنمای خرید دوربین

DSLR راهنمای خرید دوربین

بیشتر بخوانید
DSLR راهنمای خرید دوربین

DSLR راهنمای خرید دوربین

بیشتر بخوانید