DSLR راهنمای خرید دوربین

 

در این مطلب با توضیح اصطلاحات و معرفی چند مدل دوربین DSLR انتخاب این نوع دوربین ها را برای شما آسان تر خواهیم کرد . این توضیحات هم برای کسانی که عکاسی را به طور حرفه ای آغاز کرده اند و هم برای کسانی که به یک دوربین حرفه ای برای ثبت رویدادهای روزانه ی خود نیاز دارند مفید خواهد بود .

مقاله ی " چه دوربيني بخريم " هم برای خرید دوربین های کامپکت به شما کمک خواهد کرد .

دوربین  DSLR  چیست ؟

DSLR مخفف Digital Single Lens Reflex به معنی دوربین انعکاسی تک لنزی است . سرعت بالای عکاسی در دوربین DSLR برعکس دوربین های دیجیتال معمولی که SLR نامیده می شوند یک مزیت محسوب می شود . همچنین دوربین DSLR قابلیت تعویض لنز را دارد و از این رو دست عکاس برای انواع عکاسی با کیفیت به وسیله ی یک دوربین DSLR باز خواهد بود . برای آشنایی خرید لنز ها به مقاله ی .... مراجعه فرمایید . داشتنن قابلیت فیلم برداری HD  و FULL HD یکی از دیگر مزیت های دوربین DSLR است .

در این نوع دوربین ها به خاطر داشتن اسکرین نمایش زنده به سادگی می توان قبل از عکاسی ، عمق و دید واقعی از لحظه ی نوردهی داشت و بر اساس آن انتخاب نوع لنز برای عکاسی آسان تر خواهد بود .
 

کدام دوربین  DSLR  برای من مناسب است ؟

با توجه به نوع عکاسیی که انجام می دهید در انتخاب نوع دوربین باید به فاکتورهای مختلفی در دوربین DSLR دقت کنید .

 • برای عکاسی از سوژه های در حال حرکت به سرعت بالای فریم در دوربین DSLR نیاز دارید و همچنین داشتن یک حسگر APS-C به کار شما خواهد آمد .
   
 • برای عکاسی در شب و در نور کم به ISO بالا و لرزش گیر دوربین نیاز دارید .
   
 • اگر علاقه مند به عکاسی ماکرو ، پرتره و آتلیه ای هستید ، داشتن سیستم نمایش زنده دوربین DSLR کمک زیادی به شما خواهد کرد .
   
 • اگر نوع عکاسی شما نیازمند ویرایش تصاویر است و محو بودن تصویر شما را به زحمت می اندازد ، حتما به شارپنس ( وضوح بالای لبه های تصاویر ) بالا نیاز در دوربین توجه کنید .
   
 • اگر اهل سفر به نقاط مختلف هستید دوربین DSLR سازگار با شرایط آب و هوایی مختلف ، داشتن بدنه ی ضد ضربه ، وزن کم و اندازه ی کوچک برای شما اهمیت خواهد داشت . داشتن ویژگی GPS برای ثبت اطلاعات مکان تصویر نیز شاید برای شما جالب باشد .
   
 • اگر عکاسی شما نیازمند نوع خاصی از لنز است قبل از خرید دوربین DSLR مطمئن شوید برای این برند دوربین ، لنز مورد نظر شما موجود باشد . در غیر اینصورت از یک مارک دوربین دیگر خرید کنید . فراموش نکنید لنزها در عکاسی اهمیت بیشتری نصبت به دوربین دارند و این لنزها هستند که همیشه برای شما باقی می مانند پس انتخاب لنز را قبل از انتخاب خود دوربین انجام دهید .
   
 • اگر به عکاسی تله علاقه مند هستید به دنبال دوربین DSLR با ویژگی ضریب کراپ باشید .
   
 • برای داشتن عمق میدان در عکاسی به داشتن حسگر بزرگتر در میدان مدل های مختلف دوربین DSLR دقت کنید .
   
 • اگر در کنار عکاسی به فیلم برداری نیز علاقه مند هستید ، داشتن قابلیت فیلم برداری FULL HD ، فوکوس خودکار فیلم 
   
 • برای عکاسی معمولی به دنبال دوربین DSLR گران قیمت با قابلیت های پیشرفته نباشید چرا که خیلی از این ویژگی ها به کار شما نخواهد آمد . دوربین های مبتدی به معنی کیفیت پایین نیست بلکه داشتن حالت اتوماتیک ، عکاسی بر اساس چهره یاب هوشمند و داشتن راهنما روی صفحه نمایش است که آن ها را به این نام می شناسند و در عین حال این نوع دوربین ها را تبدیل به انتخابی ایده آل برای عکاسی های روزمره و تفریحی کرده است .


با توجه به ویژگی های گفته شده چند مدل دوربین DSLR را در اینجا آورده ایم ، با مقایسه ی آن ها به بهترین انتخاب برای خود دست پیدا کنید .

1-    نیکون D3300 : قابلیت فیلم برداری FULL HD ، اندازه ی کوچک ، قیمت پایین ، دارای لنز 18-55

2-    کانن 1200D : قیمت پایین ، دوربین سطح مبتدی ، قابلیت فیلم برداری FULL HD

3-    نیکون D5300 : بالا بودن شارپنس ، توانایی عکاسی تایم لپس ، دارای GPS و Wifi ، باتری قوی ، فیلم برداری FULL HD

4-    کانن 700D : فوکوس خودکار در حین فیلم برداری ، صفحه نمایش لمسی ، فیلم برداری FULL HD


برای خرید لنز دوربین مقاله " راهنمای خرید لنز دوربین " را مطالعه بفرمایید  نظرات

جهت ارسال نظر لطفا ورود یا ثبت نام نمایید

مطالب مرتبط

چه دوربيني بخريم ، دوربین های کامپکت

چه دوربيني بخريم ، دوربین های کامپکت

بیشتر بخوانید
چه دوربيني بخريم ، دوربین های کامپکت

چه دوربيني بخريم ، دوربین های کامپکت

بیشتر بخوانید
چه دوربيني بخريم ، دوربین های کامپکت

چه دوربيني بخريم ، دوربین های کامپکت

بیشتر بخوانید