راه هایی برای کم کردن لرزش دوربین

همیشه برای گرفتن عکس های شفاف و بی نقص نیاز به کم کردن لرزش دوربین و ثابت نگه داشتن آن داریم . اولین راه برای این کار استفاده از سه پایه است . صد البته که با کمک سه پایه و یا یک پایه عکاسی بدون لرزش خواهیم داشت اما در نبود آن ها هم می توان این کار را انجام داد .


کیسه ی قابل انعطاف و خداحافظی با لرزش دوربین                                    

در دسترس بودن یک کیسه ی پر برنج ، شکر ، حبوبات و ... کمک به سزایی به شما خواهد کرد ، چراکه حالت پذیر است و دوربین در هر زاویه ای قابل تنظیم خواهد بود و در نتیجه عکسی بدون لرزش دوربین عایدتان خواهد شد . البته منظور از کیسه ی پر یک کیسه ی 10 کیلویی نیست . بلکه کیسه ای چند گرمی و کوچک که سطح زیرین دوربین را بپوشاند و بتوانید با خود به هرجا ببرید کافی ست .

این کیسه ها برای مواقعی که با لنزسوپر تله کار می کنید برای قرار گرفتن روی لنز یا دوربین وبه منظور جلوگیری از لرزش دوربین به هنگام تماس با آن نیز مفید خواهد بود .

برای دردسر کمتر از حبوباتی مانند عدس و یا لوبیا استفاده کنید . ابتدا یک کیسه با توجه به اندازه ی دوربین و لنزتان دوخته و آن را پر کنید ، البته برای کم کردن لرزش دوربین به وسیله ی کیسه ، لازم است فضایی هم برای حرکت مواد داخل کیسه در نظر بگیرید و آن را 100% پر نکنید . بهتر است در کیسه را زیپ بدوزید .


نخ و پیچ و کم شدن لرزش دوربین

قسمتی در زیر دوربین برای اتصال آن به سه پایه وجود دارد . از این قسمت استفاده کنید و پیچی به آن متصل کنید . یک نخ محکم به پیچ به اندازه ای که تا روی زمین کشیده شود وصل کنید . انتهای نخ را به یک حلقه متصل کنید . پای خود را روی حلقه بگذارید ، در این زمان اگر اندازه ی نخ درست باشد باید دوربین در دستتان به صورت ثابت در آمده باشد و این روشی آسان برای کم کردن لرزش دوربین خواهد بود .


بی حرکت کردن خود و یا دوربین

وقتی وسیله ای برای ثابت کردن دوربین در دستتان نیست بهتر است خودتان را ثابت کنید . با تکیه به یک صخره ، دیوار ، درخت و یا ماشین می توانید از کم شدن لرزش دوربین در دستتان لذت ببرید .

البته راه دیگر تکیه دادن دوربین به این اجسام است . اگر این جسم سخت جلوی لنز دوربینتان را نگیرید ، با تکیه دادن دوربین به جسمی مانند درخت کم شدن لرزش دوربین را شاهد خواهید بود .


فعال کردن تایمر

لرزش دوربین بیشتر در هنگام فشردن دکمه ی شاتر رخ می دهد . پس به راحتی با فعال کردن تایمر می توانید بدون لمس شاتر عکاسی کنید . هر چند که کمی حوصله سر بر است و زمانی را از شما می گیرد اما نتیجه ای فوق العاده در انتظار شما خواهد بود .
 

نحوه ی در دست گرفتن دوربین

آرنج ها را به بدنتان بچسبانید ، این کار باعث ثابت شدن دست ها و کمتر شدن لرزش دوربین می شود .

برای نگه داشتن لنز دوربین می توانید دست چپتان را روی شانه ی راست خود بگذارید و با این کار پایه ای برای قرار دادن دوربین و لنز فراهم کنید . همین روش را در حالت نشسته و با گذاشتن دستتان در همان حالت روی شانه ی مخالف و از زیر روی زانوی پای چپ تکیه گاه محکمی فراهم کنید .


 کم شدن لرزش دوربین و شاتر

برخلاف تصور ، همیشه سریع فشردن شاتر باعث عدم لرزش عکس نخواهد شد بلکه برای جلوگیری از لرزش دوربین ، باید دکمه ی شاتر را به آرامی فشرد . البته یک راه بهتر و بی دردسر تر کابل شاتر است . با استفاده از آن می توانید خودتان شاتر را لمس کنید با هر سرعتی اما نه از رو بدنه ی دوربین بلکه با استفاده از این کابل و از راه دور ، البته همه ی دوربین ها این امکان را ندارند .
با مطالعه ی مقاله ی " سرعت شاتر " می توانید درباره ی شاتر بیشتر بدانید .جهت ارسال نظر لطفا ورود یا ثبت نام نمایید

مقالات مرتبط

آموزش عکاسی کودکان در منزل

آموزش عکاسی کودکان در منزل

بیشتر بخوانید
عکاسی شب

عکاسی شب

بیشتر بخوانید
عکاسی با موبایل

عکاسی با موبایل

بیشتر بخوانید