عکاسی شب

به همان اندازه که در روشنایی روز سوژه های عکاسی بی نظیری وجود دارد ، در شب نیز همان سوژه ها با جلوه های دیگر و یا سوژه های جدید و بی نظیری پیش روی عکاس ها وجود دارد .

مطمئنا برای بهره بردن از این مقاله ، به دوربینی که قابلیت عکاسی شب را دارد نیاز داریم . یکی از بهترین دوربین های عکاسی شب ، دوربین های دیجیتال SLR و یا دوربین های حرفه ای DSLR هستند . این دوربین ها در نور کم و به هنگام تاریکی بسیار خوب عمل می کنند اما هرچند کم اما به منبع نور نیاز دارند .

بهترین زمان برای عکاسی شب ، هنگام غروب است . در این زمان تاریکی غالب شده اما هر چند کم از نور طبیعی نیز می توان بهره برد و در عین حال عکس ها تاریک تر به تصویر کشیده می شوند . علاوه بر نور طبیعی به روشنایی های مصنوعی نظیر لامپ و یا فلاش نیاز داریم . هر چند با زیاد شدن فاصله ی سوژه ی عکاسی شب از دوربین ، فلاش عملا غیر کاربردی می شود .

هرچه به شب نزدیک تر می شویم ماه رنگ نقره ای زیباتری به خود گرفته و یک سوژه ی عالی برای عکاسی خواهد شد . با تنظیم درست دیافراگم می توانید از عکاسی شب با ماه نهایت استفاده را ببرید .

هنگامی که بدون سه پایه اقدام به عکاسی شب می کنید بهتر است ISO را افزایش دهید چراکه با این کار حسگر نصبت به نور حساس تر خواهد شد و برعکس در عکاسی با سه پایه ISO را کم کنید تا سرعت شاتر پایین بیاید . البته به این نکته توجه کنید که ثابت ماندن دوربین بر روی سه پایه عکس های واضح تری به شما خواهند داد . در صورت نداشتن سه پایه برای چگونگی ثابت نگاه داشتن دوربین مقاله .... را مطالعه کنید .

زمانی که در میان تاریکی شب می خواهید از بنایی که دارای نورپردازی است عکاسی کنید ، بهتر است تعادل رنگ سفید دوربین یا همان White Balance را روی TUNGSTEN قرار دهید . در این حالت نور تیره آسمان و نور روشن بنا به صورت مجزا و هر کدام به صورت طبیعی ثبت می شوند . برای عکاسی شب ستاره ها می توانید تعادل رنگ سفید را در حالت خودکار تنظیم کنید . در این حالت رنگ آسمان به رنگ آبی متمایل تر شده و جلوه ی زیباتری به خود می گیرند .

علاوه بر یک عکاسی شب حرفه ای می توانید با کمی تغییر رنگ عکس ها در فتوشاپ به نتیجه ی دلخواهتان برسید . فراموش نکنید برای حرفه ای شدن به تمرین نیاز دارید . پس با یک بار عکاسی شب و نارضایتی از نتیجه ی بدست آمده خودتان را نبازید .

عکاسی شب موفق رابطه ی مستقیمی با تنظیمات دوربین شما دارد . با قرار دادن دوربین بر روی سه پایه ، از یک کادر چند بار عکس بگیرید . هر بار مقدار دیافراگم و شاتر را تغییر دهید . با مقایسه ی عکس ها متوجه اهمیت تنظیم درست این دو مقدار خواهید شد .

 نظرات

جهت ارسال نظر لطفا ورود یا ثبت نام نمایید

مقالات مرتبط

عکاسی شب

عکاسی شب

بیشتر بخوانید
اصول گرفتن عکس های دسته جمعی

اصول گرفتن عکس های دسته جمعی

بیشتر بخوانید
Panorama آموزش عکاسی پانوراما یا

Panorama آموزش عکاسی پانوراما یا

بیشتر بخوانید