عکاسی شب

به همان اندازه که در روشنایی روز سوژه های عکاسی بی نظیری وجود دارد ، در شب نیز همان سوژه ها با جلوه های دیگر و یا سوژه های جدید و بی نظیری پیش روی عکاس ها وجود دارد .

مطمئنا برای بهره بردن از این مقاله ، به دوربینی که قابلیت عکاسی شب را دارد نیاز داریم . یکی از بهترین دوربین های عکاسی شب ، دوربین های دیجیتال SLR و یا دوربین های حرفه ای DSLR هستند . این دوربین ها در نور کم و به هنگام تاریکی بسیار خوب عمل می کنند اما هرچند کم اما به منبع نور نیاز دارند .

بهترین زمان برای عکاسی شب ، هنگام غروب است . در این زمان تاریکی غالب شده اما هر چند کم از نور طبیعی نیز می توان بهره برد و در عین حال عکس ها تاریک تر به تصویر کشیده می شوند . علاوه بر نور طبیعی به روشنایی های مصنوعی نظیر لامپ و یا فلاش نیاز داریم . هر چند با زیاد شدن فاصله ی سوژه ی عکاسی شب از دوربین ، فلاش عملا غیر کاربردی می شود .

هرچه به شب نزدیک تر می شویم ماه رنگ نقره ای زیباتری به خود گرفته و یک سوژه ی عالی برای عکاسی خواهد شد . با تنظیم درست دیافراگم می توانید از عکاسی شب با ماه نهایت استفاده را ببرید .

هنگامی که بدون سه پایه اقدام به عکاسی شب می کنید بهتر است ISO را افزایش دهید چراکه با این کار حسگر نصبت به نور حساس تر خواهد شد و برعکس در عکاسی با سه پایه ISO را کم کنید تا سرعت شاتر پایین بیاید . البته به این نکته توجه کنید که ثابت ماندن دوربین بر روی سه پایه عکس های واضح تری به شما خواهند داد . در صورت نداشتن سه پایه برای چگونگی ثابت نگاه داشتن دوربین مقاله .... را مطالعه کنید .

زمانی که در میان تاریکی شب می خواهید از بنایی که دارای نورپردازی است عکاسی کنید ، بهتر است تعادل رنگ سفید دوربین یا همان White Balance را روی TUNGSTEN قرار دهید . در این حالت نور تیره آسمان و نور روشن بنا به صورت مجزا و هر کدام به صورت طبیعی ثبت می شوند . برای عکاسی شب ستاره ها می توانید تعادل رنگ سفید را در حالت خودکار تنظیم کنید . در این حالت رنگ آسمان به رنگ آبی متمایل تر شده و جلوه ی زیباتری به خود می گیرند .

علاوه بر یک عکاسی شب حرفه ای می توانید با کمی تغییر رنگ عکس ها در فتوشاپ به نتیجه ی دلخواهتان برسید . فراموش نکنید برای حرفه ای شدن به تمرین نیاز دارید . پس با یک بار عکاسی شب و نارضایتی از نتیجه ی بدست آمده خودتان را نبازید .

عکاسی شب موفق رابطه ی مستقیمی با تنظیمات دوربین شما دارد . با قرار دادن دوربین بر روی سه پایه ، از یک کادر چند بار عکس بگیرید . هر بار مقدار دیافراگم و شاتر را تغییر دهید . با مقایسه ی عکس ها متوجه اهمیت تنظیم درست این دو مقدار خواهید شد .

 نظرات

جهت ارسال نظر لطفا ورود یا ثبت نام نمایید

مقالات مرتبط

چگونه سلفی های خاص داشته باشم ؟

چگونه سلفی های خاص داشته باشم ؟

بیشتر بخوانید
اصول گرفتن عکس های دسته جمعی

اصول گرفتن عکس های دسته جمعی

بیشتر بخوانید
عکاسی در سفر

عکاسی در سفر

بیشتر بخوانید