سوال هایی که قبل از گرفتن عکس باید از خود بپرسید

عکاسی یک هنر است و برای ثبت یک اثر هنری باید ایده و تفکر پشت آن نهفته باشد ، هر کاری که با هدف انجام شود به ثمر خواهد نشست . اگر برای بارهای اول عکسی که گرفته اید با هدفتان مغایرت دارد ، ناامید نشوید و از آن به عنوان کسب تجربه استفاده کنید .

در اینجا به شما یک عکاسی هدفمند را خواهیم آموخت . با پرسیدن این سوال ها از خودتان می توانید به عکس خود سمت و سو بدهید .
 

 1. هدف و سوژه ی عکس شما چه خواهد بود ؟ در یک کادر به تمام اجزا موجود دقت کنید ، در یک عکس ممکن است چند سوژه قرار گرفته باشد مثلا منظره ، غروب خورشید ، انسان هایی که در آن تصویر هستند ، شکوفه های درختان ، سگی که در کادر قرار دارد و ... با دقت به تمام سوژه ها می توانید هدف خود را از این عکاسی مشخص کنید . سپس با توجه به همان سوژه تنظیمات دوربین خود را تغییر دهید .  سعی کنید کادر خود را به صورت خط افقی تنظیم کنید ، گاهی کادر بندی های زاویه دار زیباتر خواهد شد اما دقت کنید به این کادر بندی علاقه پیدا نکنید چون نگاه کردن به 20 عکس زاویه دار چشم را خسته می کند.
   
 2. بعد از انتخاب سوژه به این فکر کنید که بهتر است آن را در کجای تصویر قرار دهید . آیا اگر سوژه در وسط کادر باشد زیبا تر خواهد شد و یا در گوشه ها یا بالا و پایین تصویر ؟ همچنین زاویه ی عکاسی از سوژه را مشخص کنید .
   
 3. به پس زمینه تصویر توجه کنید . سعی کنید طوری سوژه را در کادربندی قرار دهید که موارد اضافی درون کادر قرار نگیرند . مثلا برای ثبت شکوفه های درخت از پس زمینه ی غروب خورشید کمک بگیرید اما انسان و سگ را در کادر قرار ندهید و با فوکوس روی شکوفه ها پس زمینه را به حالت محو و بلور درآورید .
   
 4. به جهت نور و سایه ها دقت کنید .تاثیر نور و سایه ها در عکاسی یکی از معجزات زیبایی تصویر شما خواهد بود . تصمیم بگیرید که آیا منبع نور برای ثبت این عکس کافی است و یا نیاز به استفاده از فلش خواهید داشت . برای تنظیم نور عکس از ISO یا سرعت شاتر می توانید کمک بگیرید . برای استفاده از فلاش دوربین دقت کنید که فاصله ی دوربین تا سوژه به اندازه ی باشد که فلاش آن را پوشش دهد .
   
 5. فاصله ی خود را با سوژه به درستی تنظیم کنید . در صورت امکان با دور و نزدیک شدن خودتان این کار را انجام دهید در غیر این صورت می توانید با تنظیم نقطه ی کانونی هم به هدفتان برسید .
   

توجه :

مهارت های بالا یک شبه و با گرفتن 10 عکس به دست نخواهد آمد . برای تمرین می توانید یک سوژه را در نظر بگیرید با تغییر دادن نور ، سرعت شاتر ، زاویه ی عکاسی ، کادر بندی و ... عکس های مختلفی از آن ثبت کرده و با در کنار هم قرار دادن آن ها به این نتیجه برسید که کدام تنظیمات برای این سوژه بهترین نتیجه را داشته است . پس با تمرین و تکرار می توانید دید بهتری نسبت به عکاسی پیدا کنید . به طوری که با دیدن یک سوژه ای که در لحظه پدیدار می شود ، می توانید با بررسی تمام موارد در چند ثانیه یک عکس ناب از سوژه ی مورد نظر ثبت کنید . 

بعد از مهارت یافتن در امر عکاسی می توانید با مطالعه ی مقاله " خلاقیت در عکاسی حرفه ای " عکاس های نابی ثبت کنید .

 جهت ارسال نظر لطفا ورود یا ثبت نام نمایید

مقالات مرتبط

Panorama آموزش عکاسی پانوراما یا

Panorama آموزش عکاسی پانوراما یا

بیشتر بخوانید
عکاسی مواد غذایی

عکاسی مواد غذایی

بیشتر بخوانید
 یا سرعت شاتر Shutter Speed

یا سرعت شاتر Shutter Speed

بیشتر بخوانید