Panorama آموزش عکاسی پانوراما یا

تکنیک عکاسی پانوراما یعنی گرفتن یک عکس سرتاسری به صورت تک تک و پشت سر هم ، زمانی که کل فضای مورد نیاز شما برای عکاسی در کادر دوربین جا نمی گیرد .

نیاز به عکاسی پانوراما از جایی آمد که عکاس برای جا دادن یک سوژه مانند یک برج باید به قدری از آن دور می شد که بتواند کل آن را در یک کادر جای دهد . اما در این شرایط فضای خالی اضافی یا سوژه هایی که مد نظر عکاس نبوده در سمت چپ و راست آن پدیدار می شد .

امروزه تقریبا تمام گوشی های هوشمند دارای تکنولوژی عکاسی پانوراما هستند . برای عکاسی پانوراما باید تنظیمات را به صورت دستی انجام دهید ، چرا که با حرکت دادن دوربین از زاویه ای به زاویه ی دیگر ممکن میزان نور در همه جا یکسان نباشد و در صورت خودکار بودن تنظیمات ، هر قسمت از عکس با نور مناسب برای همان محیط گرفته خواهد شد ، به همین خاطر بهتر است از فلش دوربین استفاده نکنید . بعد از تنظیم دستی ، عکاسی پانوراما را انتخاب می کنیم . با حرکت در جهت عمودی و یا افقی دوربین تا جایی که می خواهیم عکس نهایی امتداد داشته باشد حرکت می کنیم . سعی کنید حرکت دوربین را روی یک خط فرضی انجام دهید تا نتیجه بهتری بدست آورید . استفاده از یک تراز مخصوص دوربین خیلی به کم شدن لرزش و عکاسی در یک امتدا کمک خواهد کرد . در نهایت خود دوربین عکس ها را روی یکدیگر انداخته و در نهایت یک عکس با تکنولوژی عکاسی پانوراما به شما تحویل خواهد داد .

دوربین های DSLR یکی از مناسب ترین دوربین ها برای عکاسی پانوراما هستند . بهتر است از لنزهای عریض برای این نوع عکاسی استفاده نشود چرا که عکس نهایی حالت مسطح بودن خود را از دست داده و گوشه های عکس به صورت جمع و گرد در خواهد آمد . داشتن سه پایه برای عکاسی پانوراما نتیجه نهایی را عالی خواهد کرد . اما بدون سه پایه هم می توانید عکاسی بدون لرزش انجام دهید کافی ست مقاله " گرفتن لرزش دوربین " را خوانده و به آن عمل کنید .

اگر با عکاسی پانوراما آشنایی نداشتید و عکس هایی دارید که پشت سر هم گرفته اید ، می توانید با سپردن عکس های پشت سر هم به نرم افزارهای پانوراما ، یک عکس تحویل بگیرید . معمولا کادر این عکس ها به صورت مرتب نخواهد بود . می توانید خودتان با کات کردن یک عکس پانورامای زیبا داشته باشید . 

عکاسی پانوراما از چسبیدن دو عکس متوالی هم پدیدار می شود پس اگر در دو عکس سوژه ی شما به خوبی نمایان شد نیازی به عکاسی بیشتر نیست . عکاسی پانوراما فقط برای فضا و مناظر دور نیست . شما می توانید یک پرتره را با عکاسی پانوراما به تصویر بکشید . مخصوصا زمانی که لنز دوربینتان دارای دید عمیق نباشید  و این باعث می شود کادر عکاسی شما کوچک شود . پس نگران نباشید و نزدیک ترین سوژه ها را هم با استفاده از عکاسی پانوراما ثبت کنید .نظرات

جهت ارسال نظر لطفا ورود یا ثبت نام نمایید

مقالات مرتبط

Panorama آموزش عکاسی پانوراما یا

Panorama آموزش عکاسی پانوراما یا

بیشتر بخوانید
Panorama آموزش عکاسی پانوراما یا

Panorama آموزش عکاسی پانوراما یا

بیشتر بخوانید
عکاسی بارداری

عکاسی بارداری

بیشتر بخوانید