Iso حساسیت به نور یا

تنظیمات ایزو در مثلث نوردهی یکی از قطب های اصلی برای داشتن عکسی با وضوح و نوری طبیعی به شمار می رود.

ایزو یا ISO  در دوربین های DSLR به صورت دستی وجود دارد و بین 25 تا 3200 قابل تغییر است . هرچه این عدد بیشتر شود میزان حساست دوربین به نور نیز بیشتر خواهد شد و این حساسیت به نور زمانی برای شما ارزشمند خواهد بود که در محیطی با نور بسیار کم مشغول عکاسی هستید . عکاسی در شب نیز یکی از مواردی است که نیاز به تنظیم ایزو بالا دارد . اما در دوربین های دیجیتال ، ایزو به صورت اتومات و با تغییر حالت عکاسی مثلا عکاسی منظره ، عکاسی پرتره ، عکاسی در شب و ... تغییر می کند . هر چقدر ایزو در دوربین های دیجیتال بازه ی تغییر بیشتری داشته باشد این دوربین ها برای عکاسی مناسب تر خواهند بود .

اگر در فضاهای بسته عکس های شما تار می شوند و یا حالت لرزش در عکس ها دیده می شود و همچنین برای آنکه از فلاش دوربین برای جبران کم بودن نور محیط استفاده نکنید ، می توانید از ISO بالا کمک بگیرید . هر چه محیط شما نور بیشتری داشته باشد ISO را روی عددی کمتر تنظیم کنید .

فراموش نکنید بالا و پایین بودن ISO درکنار تنظیم درست سرعت شاتر عکس های واضحی به شما خواهند داد . زمانی که شما مجبور به استفاده از ISO بالا به خاطر کم بودن نور در محیط و همچنین تنظیم شاتر در حالت کم برای باز بودن زمان بیشتر شاتر و رسیدن نور بیشتر به دوربین هستید ، نیاز دارید که دوربین شما در حالت بدون لرزش عکاسی کند . چرا که در حالت ISO بالا عکس شما دارای نویز بیشتری نیز خواهد بود و از طرفی طولانی بودن مدت نورگیری شاتر ، نیاز به ثابت بودن دوربین خواهد داشت . اگر تنظیمات دوربین شما لرزشگیر دارد حتما در چنین مواردی از آن استفاده کنید و اگر نیاز به ثابت بودن بیشتری داشتید از مقاله ی " راه هایی برای کم کردن لرزش دوربین " کمک بگیرید .


 نظرات

جهت ارسال نظر لطفا ورود یا ثبت نام نمایید

مقالات مرتبط

Panorama آموزش عکاسی پانوراما یا

Panorama آموزش عکاسی پانوراما یا

بیشتر بخوانید
خلاقیت در عکاسی حرفه ای

خلاقیت در عکاسی حرفه ای

بیشتر بخوانید
سوال هایی که قبل از گرفتن عکس باید از خود بپرسید

سوال هایی که قبل از گرفتن عکس باید از خود بپرسید

بیشتر بخوانید