Iso حساسیت به نور یا

تنظیمات ایزو در مثلث نوردهی یکی از قطب های اصلی برای داشتن عکسی با وضوح و نوری طبیعی به شمار می رود.

ایزو یا ISO  در دوربین های DSLR به صورت دستی وجود دارد و بین 25 تا 3200 قابل تغییر است . هرچه این عدد بیشتر شود میزان حساست دوربین به نور نیز بیشتر خواهد شد و این حساسیت به نور زمانی برای شما ارزشمند خواهد بود که در محیطی با نور بسیار کم مشغول عکاسی هستید . عکاسی در شب نیز یکی از مواردی است که نیاز به تنظیم ایزو بالا دارد . اما در دوربین های دیجیتال ، ایزو به صورت اتومات و با تغییر حالت عکاسی مثلا عکاسی منظره ، عکاسی پرتره ، عکاسی در شب و ... تغییر می کند . هر چقدر ایزو در دوربین های دیجیتال بازه ی تغییر بیشتری داشته باشد این دوربین ها برای عکاسی مناسب تر خواهند بود .

اگر در فضاهای بسته عکس های شما تار می شوند و یا حالت لرزش در عکس ها دیده می شود و همچنین برای آنکه از فلاش دوربین برای جبران کم بودن نور محیط استفاده نکنید ، می توانید از ISO بالا کمک بگیرید . هر چه محیط شما نور بیشتری داشته باشد ISO را روی عددی کمتر تنظیم کنید .

فراموش نکنید بالا و پایین بودن ISO درکنار تنظیم درست سرعت شاتر عکس های واضحی به شما خواهند داد . زمانی که شما مجبور به استفاده از ISO بالا به خاطر کم بودن نور در محیط و همچنین تنظیم شاتر در حالت کم برای باز بودن زمان بیشتر شاتر و رسیدن نور بیشتر به دوربین هستید ، نیاز دارید که دوربین شما در حالت بدون لرزش عکاسی کند . چرا که در حالت ISO بالا عکس شما دارای نویز بیشتری نیز خواهد بود و از طرفی طولانی بودن مدت نورگیری شاتر ، نیاز به ثابت بودن دوربین خواهد داشت . اگر تنظیمات دوربین شما لرزشگیر دارد حتما در چنین مواردی از آن استفاده کنید و اگر نیاز به ثابت بودن بیشتری داشتید از مقاله ی " راه هایی برای کم کردن لرزش دوربین " کمک بگیرید .


 نظرات

جهت ارسال نظر لطفا ورود یا ثبت نام نمایید

مقالات مرتبط

سبک عکاسی حرفه ای

سبک عکاسی حرفه ای

بیشتر بخوانید
چگونه سلفی های خاص داشته باشم ؟

چگونه سلفی های خاص داشته باشم ؟

بیشتر بخوانید
عکاسی شب

عکاسی شب

بیشتر بخوانید