Panning آموزش عکاسی پنینگ یا

حتما شما هم عکس هایی که در آن ماشین مسابقه واضح و به نظر ساکن است اما محیط اطراف در حال حرکت را دیده اید . این همان تکنیک زیبای پنینگ است . اصلا نگران روش کار نباشید ، بیشتر از آن چه فکر کنید ساده است اما برای حرفه ای شدن در عکاسی پنینگ نیاز به تمرین زیادی دارید .

از سوژه هایی که دم دست ترند استفاده کنید . تمام اشیا و افرادی که در دوروبرتان در حال عبور با سرعت هستند و شما قادر به دنبال کردن آن ها با دوربینتان هستید ، می توانند سوژه ی عکاسی پنینگ شما باشند .

  1. تنظیم سرعت شاتر پایه ی تکنیک پنینگ است . اگر با چگونگی تنظیم شاتر آشنایی ندارید مقاله ی  " سرعت شاتر در عکاسی " را مطالعه کنید . باید بدانید جسم در حال حرکت با سرعت بالا برای وضوح در عکاسی پنینگ ، نیاز به سرعت بالای شاتر دارد اما نه آنقدر که پشت زمینه محو نشود . سرعت کم شاتر از آنچه باید باشد باعث می شود نتوانید به آسانی بر روی سوژه ی در حال حرکت فوکوس کنید .  مثلا برای عکاسی پنینگ از یک ماشین در حال حرکت سرعت شاتر 200/1 میلی ثانیه خوب است . سوژه ای با سرعت کمتر سرعت شاتر پایین تر می خواهد . فقط با تمرین و تجربه است که می توانید بر اساس سرعت سوژه ی در حال حرکت ، سرعت شاتر را تنظیم کنید .

  2.  در پیاده رو یک خیابان خلوت منتظر آمدن یک ماشین باشید . با سرعت خود ماشین و در جهت حرکت آن اقدام به عکاسی کنید . با چند بار امتحان به راحتی می توانید سرعت حرکت دادن دوربین را با سرعت جسم در حال حرکت یکی کرده و عکس های بر پایه ی پنینگ ثبت کنید . در مراحل اول از سوژه هایی استفاده کنید که سرعت کمتری دارند .

  3.  موارد بعدی که به شما در داشتن یک عکس با تکنیک پنینگ کمک خواهد کرد تنظیم درست ISO و دیافراگم است . بسته به اندازه ی سوژه و پشت صحنه ی مورد نیاز آن ها را تنظیم کنید .

  4.  می توانید فوکوس را در حالت خودکار قرار دهید . اما اگر فوکوس خودکار نتوانست عکسی که می خواهید را ثبت کنید ، در این حالت بهتر است فوکوس را روی تنظیم دستی قرار دهید و قبل از رسیدن جسم در حال حرکت آن را تنظیم کنید . مثلا برای ثبت یک عکس پنینگ از یک موتورسوار ، قرار دادن فوکوس بر روس سر موتورسوار عکس پنینگ بهتری به شما خواهد داد تا آن که فوکوس بر روی بدن او باشد .

  5. سوژه را در سمتی که متمایل به حرکت است قرار دهید . وقتی یک ماشین از سمت چپ به راست حرکت می کند ، خود ماشین بهتر است در عکس شما در سمت چپ باشد و فضای خالی موجود مسیری باشد که هنوز طی نشده . البته سخت نگیرید با قرار دادن سوژه در وسط کادر می توانید بعدا با برش تصویر سوژه را در محل مورد نظر قرار دهید .نظرات

جهت ارسال نظر لطفا ورود یا ثبت نام نمایید

مقالات مرتبط

عکاسی بارداری

عکاسی بارداری

بیشتر بخوانید
Iso  حساسیت به نور یا

Iso حساسیت به نور یا

بیشتر بخوانید
نکاتی برای خوش عکس بودن

نکاتی برای خوش عکس بودن

بیشتر بخوانید