آموزش عکاسی کودکان در منزل

پدر ها و غالبا مادرها برای ثبت لحظه های شیرین کودکانشان به آتلیه ها متوصل می شوند . اینکه سالی یک بار هم که شده کودکان دلبندتان را به آتلیه برده و از آن ها عکس بگیرید بسیار عالی ست اما خیلی از لحظه های ثبت نشده در بین این مراجعه ها به آتلیه جا می ماند . پس نیاز است خودتان هم دست به کار شوید و با یادگیری چگونگی عکاسی کودکان ، بتوانید در منزل و اتاق کودکتان ، در سفر و ... عکس های زیبایی از او و به همراه خانواده ثبت کنید .

فراگیری عکاسی کودکان اهمیت زیادی دارد چرا که فرزند شما لحظه هایی را می گذراند که هرگز تکرار نخواهند شد و اینکه شما بتوانید با تکنیکی خاص این لحظه ها را ثبت کنید بسیار عالی خواهد بود .

 

عکاسی از تجربه های اول

تجربه های بار اول کودکتان همیشه از اهمیت زیادی برخوردار هستند . مانند اولین دندان ، اولین قدم ها ، اولین نشستن ، اولین حمام ، اولین کوتاهی مو ، اولین باری که خودش را در آئینه می بیند و ... لازمه ی بیشتر ثبت این اولین تجربه ها در دسترس بودن دوربین و داشتن مهارت ثبت آن لحظه هاست .


پرتره های زیبا حرف اول عکاسی کودکان

در اولین ماه ها و بعد در طی سال ها چهره ی زیبای کودکتان هر بار تغییر می کند ، پس از عکاسی پرتره کودکتان قافل نشوید . اگر از یک پشت صحنه در عکاسی استفاده کنید ، بعدها می توانید با کنار هم قرار دادن این عکس ها و تبدیل آن ها به فیلم خاطره ای از دوران گذشته ی فرزندتان داشته باشید . در اینصورت سوژه فقط پرتره ی کودکتان است و چیزی در پشت صحنه برای جلب توجه نخواهد بود . یک پشت صحنه تک رنگ مثل سفید ، خاکستری ، آبی و یا هر رنگ سرد دیگری انتخاب خوبی خواهد بود .


خلاقیت در عکاسی کودکان

خلاقیت در عکاسی کودکان یعنی خلق تفاوت ها ، عکاسی در کنار وسایل آشپزخانه که البته خطرناک نباشند ، عکاسی در ایستگاه اتوبوس و قرار دادن او در کنار اشیائی که اندازه ی کوچک او را به تصویر بکشد ، عکاسی به هنگام خوردن خوراکی مورد علاقه فرزندتان ، قرار دادن کودک در کنار وسایل کار پدر ، زمانی که گوشی تلفن خانه را خیلی بزرگ تر از خودش است را به گوش گرفته و ...


چگونگی عکاسی کودکان

خوب تا اینجا در مورد اینکه از چه لحظه ها و سوژه هایی عکس بگیرید گفیتم ، حالا زمان آن رسیده تا در مورد اینکه چگونه از این موجودات دوست داشتنی که هر لحظه در حال عوض کردن ژست هستند ، عکس بگیریم خواهیم گفت .

کمک گرفتن از همسرتان معجزه می کند . وقتی یک نفر با بچه مشغول بازی باشد در حالی کمی از او فاصله دارد تا در کادر عکس نباشد بهترین گزینه است . با به خنده انداختن کودک توسط همسرتان می توانید عکس های زیبایی ثبت کنید . فراموش نکنید منتظر لحظه ی خاص نباشید . بهتر است پشت سر هم 30 تا عکس بگیرید و یکی همان باشد که باب میلتان است ، تا اینکه صبر کنید کودک در لحظه ی مورد نظر شما قرار بگیرد و چه بسا همان لحظه را هم از دست بدهید .
همیشه کسی برای کمک به شما نخواهد بود پس برای زمان هایی که تنها هستید ، با استفاده از یک جغجغه یا عروسکی که کودکتان به آن علاقه دارد و تکان دادن آن در پشت دوربین می توانید توجه او را جلب کرده و عکس های بی نظیری داشته باشید .

می توانید با گذاشتن دوربین بر روی تایمر و سه پایه یا یک سکوی ثابت و بازی دالی از پشت دوربین با کودکتان ، نظر او را به سمت دوربین جلب کنید .
اول از همه نور و تنظیمات دوربینتان را درست کنید و تمام توان خود را برای ثبت بهترین عکس ها در همان لحظات اول به کار بگیرید ، چرا که عکاسی کودکان در مدت طولانی ، به خاطر خستگی زود کودک امکان پذیر نیست و یا در نهایت انتظار شما را برآورده نخواهد کرد .


عکاسی نوزادان

فراموش نکنید در عکاسی کودکان و به ویژه نوزادان از فلاش دوربین استفاده نکنید . هرگز آن ها را در کنار وسایل خطرناک قرار ندهید . در روزها و ماه های اول که شما ذوق بیشتری برای عکاسی از نوزادتان را دارید او دائما خواب است . اصلا جای نگرانی نیست . با کمی حوصله و زمان می توانید جز مادرهای خلاق شوید . با طراحی لباس های شغل های خاص و اگر سخت است فقط یک کلاه و شورت هر روز به او یک شخصیت تازه دهید . یک روز خلبان ، روز دیگر آشپز ، کابوی ، فارق التحصیل از دانشگاه و یک روز برای رفتن به گلف او را آماده کنید . باور کنید اگر این روزهای آرام نوزادتان زمان مناسبی برای عکاسی از او خواهد بود . از لحظه های بیدار شدن نوزادتان غافل نشوید . خمیازه ها و کش و قوس های نوزادتان از زیباترین لحظه های عکاسی خواهند شد .

نیاز نیست در عکاسی کودکان آن ها را به صورت کامل در عکس جای دهیم ، عکس از انگشتان کوچکش ، مشت گره کرده و یا کف پای 10 سانتیش بسیار جالب خواهد بود . عکس انداختن با قنداق فراموشتان نشود .


ایده هایی برای عکاسی کودکان

سخت نگیرید ، عکس گرفتن از کودکتان به همراه یک بادکنک ، یا بستنی هم زیبا خواهد بود . با همراه کردن کودک با بزرگتر ها سوژه های زیادی خلق خواهید کرد .
کمک کردن کودک به پدر برای تعمیر ماشین ، کمک کردن به مادر در هم زدن پودر کیک ، حمل یک کیسه خرید هم از جمله ایده های عکاسی کودکان است .

بعد از اینکه کودکتان شروع به ایستادن کرد برای ثبت رشد قد فرزندتان می توانید هر سال او را کنار خط کش دیواریش که می تواند عکس یک زرافه ی زیبا باشد به تصویر بکشید . در سال های اول فقط پاهای زرافه در عکس نمایان می شود و با گذر زمان سر زرافه نیز در عکس دیده خواهد شد . فراموش نکنید برای عکاسی کودکان به صورت تمام قد نیاز است که روی زمین بنشینید و یا دراز بکشید چرا که عکاسی از روبرو باعث زیباتر شدن عکس ها خواهد شد .

اگر مجبور به عکاسی از چند کودک هستید حوصله به خرج دهید . نیازی نیست در هر عکس همه ی کودکان به دوربین نگاه کرده باشند . همین ناهماهنگی آن ها در عکس نیز جالب خواهد بود . حتی بی هوا عکس گرفتن در حالی هر کدام به یک کار مشغولند نیز جالب است . نظرات

جهت ارسال نظر لطفا ورود یا ثبت نام نمایید

مقالات مرتبط

چگونه سلفی های خاص داشته باشم ؟

چگونه سلفی های خاص داشته باشم ؟

بیشتر بخوانید
عکاسی در سفر

عکاسی در سفر

بیشتر بخوانید
خلاقیت در عکاسی حرفه ای

خلاقیت در عکاسی حرفه ای

بیشتر بخوانید