آموزش عکاسی کودکان در منزل

پدر ها و غالبا مادرها برای ثبت لحظه های شیرین کودکانشان به آتلیه ها متوصل می شوند . اینکه سالی یک بار هم که شده کودکان دلبندتان را به آتلیه برده و از آن ها عکس بگیرید بسیار عالی ست اما خیلی از لحظه های ثبت نشده در بین این مراجعه ها به آتلیه جا می ماند . پس نیاز است خودتان هم دست به کار شوید و با یادگیری چگونگی عکاسی کودکان ، بتوانید در منزل و اتاق کودکتان ، در سفر و ... عکس های زیبایی از او و به همراه خانواده ثبت کنید .

فراگیری عکاسی کودکان اهمیت زیادی دارد چرا که فرزند شما لحظه هایی را می گذراند که هرگز تکرار نخواهند شد و اینکه شما بتوانید با تکنیکی خاص این لحظه ها را ثبت کنید بسیار عالی خواهد بود .

 

عکاسی از تجربه های اول

تجربه های بار اول کودکتان همیشه از اهمیت زیادی برخوردار هستند . مانند اولین دندان ، اولین قدم ها ، اولین نشستن ، اولین حمام ، اولین کوتاهی مو ، اولین باری که خودش را در آئینه می بیند و ... لازمه ی بیشتر ثبت این اولین تجربه ها در دسترس بودن دوربین و داشتن مهارت ثبت آن لحظه هاست .


پرتره های زیبا حرف اول عکاسی کودکان

در اولین ماه ها و بعد در طی سال ها چهره ی زیبای کودکتان هر بار تغییر می کند ، پس از عکاسی پرتره کودکتان قافل نشوید . اگر از یک پشت صحنه در عکاسی استفاده کنید ، بعدها می توانید با کنار هم قرار دادن این عکس ها و تبدیل آن ها به فیلم خاطره ای از دوران گذشته ی فرزندتان داشته باشید . در اینصورت سوژه فقط پرتره ی کودکتان است و چیزی در پشت صحنه برای جلب توجه نخواهد بود . یک پشت صحنه تک رنگ مثل سفید ، خاکستری ، آبی و یا هر رنگ سرد دیگری انتخاب خوبی خواهد بود .


خلاقیت در عکاسی کودکان

خلاقیت در عکاسی کودکان یعنی خلق تفاوت ها ، عکاسی در کنار وسایل آشپزخانه که البته خطرناک نباشند ، عکاسی در ایستگاه اتوبوس و قرار دادن او در کنار اشیائی که اندازه ی کوچک او را به تصویر بکشد ، عکاسی به هنگام خوردن خوراکی مورد علاقه فرزندتان ، قرار دادن کودک در کنار وسایل کار پدر ، زمانی که گوشی تلفن خانه را خیلی بزرگ تر از خودش است را به گوش گرفته و ...


چگونگی عکاسی کودکان

خوب تا اینجا در مورد اینکه از چه لحظه ها و سوژه هایی عکس بگیرید گفیتم ، حالا زمان آن رسیده تا در مورد اینکه چگونه از این موجودات دوست داشتنی که هر لحظه در حال عوض کردن ژست هستند ، عکس بگیریم خواهیم گفت .

کمک گرفتن از همسرتان معجزه می کند . وقتی یک نفر با بچه مشغول بازی باشد در حالی کمی از او فاصله دارد تا در کادر عکس نباشد بهترین گزینه است . با به خنده انداختن کودک توسط همسرتان می توانید عکس های زیبایی ثبت کنید . فراموش نکنید منتظر لحظه ی خاص نباشید . بهتر است پشت سر هم 30 تا عکس بگیرید و یکی همان باشد که باب میلتان است ، تا اینکه صبر کنید کودک در لحظه ی مورد نظر شما قرار بگیرد و چه بسا همان لحظه را هم از دست بدهید .
همیشه کسی برای کمک به شما نخواهد بود پس برای زمان هایی که تنها هستید ، با استفاده از یک جغجغه یا عروسکی که کودکتان به آن علاقه دارد و تکان دادن آن در پشت دوربین می توانید توجه او را جلب کرده و عکس های بی نظیری داشته باشید .

می توانید با گذاشتن دوربین بر روی تایمر و سه پایه یا یک سکوی ثابت و بازی دالی از پشت دوربین با کودکتان ، نظر او را به سمت دوربین جلب کنید .
اول از همه نور و تنظیمات دوربینتان را درست کنید و تمام توان خود را برای ثبت بهترین عکس ها در همان لحظات اول به کار بگیرید ، چرا که عکاسی کودکان در مدت طولانی ، به خاطر خستگی زود کودک امکان پذیر نیست و یا در نهایت انتظار شما را برآورده نخواهد کرد .


عکاسی نوزادان

فراموش نکنید در عکاسی کودکان و به ویژه نوزادان از فلاش دوربین استفاده نکنید . هرگز آن ها را در کنار وسایل خطرناک قرار ندهید . در روزها و ماه های اول که شما ذوق بیشتری برای عکاسی از نوزادتان را دارید او دائما خواب است . اصلا جای نگرانی نیست . با کمی حوصله و زمان می توانید جز مادرهای خلاق شوید . با طراحی لباس های شغل های خاص و اگر سخت است فقط یک کلاه و شورت هر روز به او یک شخصیت تازه دهید . یک روز خلبان ، روز دیگر آشپز ، کابوی ، فارق التحصیل از دانشگاه و یک روز برای رفتن به گلف او را آماده کنید . باور کنید اگر این روزهای آرام نوزادتان زمان مناسبی برای عکاسی از او خواهد بود . از لحظه های بیدار شدن نوزادتان غافل نشوید . خمیازه ها و کش و قوس های نوزادتان از زیباترین لحظه های عکاسی خواهند شد .

نیاز نیست در عکاسی کودکان آن ها را به صورت کامل در عکس جای دهیم ، عکس از انگشتان کوچکش ، مشت گره کرده و یا کف پای 10 سانتیش بسیار جالب خواهد بود . عکس انداختن با قنداق فراموشتان نشود .


ایده هایی برای عکاسی کودکان

سخت نگیرید ، عکس گرفتن از کودکتان به همراه یک بادکنک ، یا بستنی هم زیبا خواهد بود . با همراه کردن کودک با بزرگتر ها سوژه های زیادی خلق خواهید کرد .
کمک کردن کودک به پدر برای تعمیر ماشین ، کمک کردن به مادر در هم زدن پودر کیک ، حمل یک کیسه خرید هم از جمله ایده های عکاسی کودکان است .

بعد از اینکه کودکتان شروع به ایستادن کرد برای ثبت رشد قد فرزندتان می توانید هر سال او را کنار خط کش دیواریش که می تواند عکس یک زرافه ی زیبا باشد به تصویر بکشید . در سال های اول فقط پاهای زرافه در عکس نمایان می شود و با گذر زمان سر زرافه نیز در عکس دیده خواهد شد . فراموش نکنید برای عکاسی کودکان به صورت تمام قد نیاز است که روی زمین بنشینید و یا دراز بکشید چرا که عکاسی از روبرو باعث زیباتر شدن عکس ها خواهد شد .

اگر مجبور به عکاسی از چند کودک هستید حوصله به خرج دهید . نیازی نیست در هر عکس همه ی کودکان به دوربین نگاه کرده باشند . همین ناهماهنگی آن ها در عکس نیز جالب خواهد بود . حتی بی هوا عکس گرفتن در حالی هر کدام به یک کار مشغولند نیز جالب است . نظرات

جهت ارسال نظر لطفا ورود یا ثبت نام نمایید

مقالات مرتبط

راه هایی برای کم کردن لرزش دوربین

راه هایی برای کم کردن لرزش دوربین

بیشتر بخوانید
عکاسی در سفر

عکاسی در سفر

بیشتر بخوانید
چگونه سلفی های خاص داشته باشم ؟

چگونه سلفی های خاص داشته باشم ؟

بیشتر بخوانید